Haberler

Otobüs Transfer Aparatı | Şehirler Arası Taşımacılıkta Engelliler ve Erişilebilirlik

Şehirler arası yolcu taşıma hizmeti ile servis ve turizm taşımacılığı hizmetinin erişilebilir hale getirilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi için 13 Ocak 2017 tarihli 29947 sayılı Resmi Gazete’de “Şehirler Arası Yolcu Taşıma Hizmeti ile Servis ve Turizm Taşımacılığı Hizmetinin Erişilebilir Hale Getirilmesine Dair Yönetmelik” yayınlandı.

Bu yönetmelikle karayolunda şehirler arası yolcu taşıma hizmeti ile servis ve turizm taşımacılığı hizmeti veren araçlar, denizyolu ve iç su yolunda hizmet veren araçlar, demiryolunda hizmet veren araçlar, havayoluyla şehirler arası taşıma yapan araçlar ve servis taşımacılığı hizmeti veren araçlar TSE standardına uygun Transfer Aparatı ile engellilerin erişilebilirliğinin sağlanmasından sorumlu hale getirilmektedir.

Bu hizmeti verenler engellilerin rahat ve güvenli bir şekilde karayolu, demiryolu ve denizyolu taşıtına binip, inmesini sağlayan ve ilgili standarda/kritere uygun olan Transfer Aparatı ile tüm seyahati planlamak zorundalar. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri vb. her kurumlar da erişilebilirlik standartlarına uymak zorundalar. 7 Temmuz 2018 tarihi bu standartların uygulanması için verilen sürenin sonudur (5378/Geçici Madde 3).

Transfer Aparatı‘ndan kasıt ise, TSE kriterine uygun, “Yolcu taşıma hizmeti sunan Sınıf II ve Sınıf III araçlarda engellilerim erişimi için düşey bir düzeyde hareket eden manuel düzenekler”dir.

Henüz ülkemizde TSE’ye uygun bir transfer aparatı bulunmamaktır. Ancak her şeyiyle Türkiye’de geliştirilen oldukça pratik ve kullanışlı bir ürün birkaç ay içerisinde engellilerin kullanımına sunulacaktır.

Geliştirdiğimiz ve tümüyle yerli üretim olan bu Transfer Aparatı ile ilgili görsel ve teknik detayları kısa sürede Teksan İnovatif Medikal ve MEC Çözüm Ortaklığı web sitelerinde bulabileceksiniz